Piknik u cesty

28. července 2014 v 16:23 | Rory |  Litera
Tuhle knihu miluji. Miluji ji ze všech stran. Do jisté míry by se dalo říct, že mě provází celý život, četla jsem ji už jako malá a po každém přečtení ve mně zanechá silnou stopu. Je neskutečně zajímavá. Dechubroucí. Základní dějová linka se může zdát možná příliš sci-fi a dobrodružná, ale po přečtění knihy zjistíte, že tomu tak vůbec není. Na zajímavém pozadí se odehrává jímající příběh lidstva, zprostředkovaný několika hlavními postavami.Zemi navštívila mimozemská civilizace. Nikdo Návštěvníky nespatřil, znovu zmizeli, zanechali po sobě jen takzvaná Pásma Návštěvy - místa, kde po nich zůstaly stopy. Lidem zcela neznámé předměty, technologie a jevy, velmi nebezpečné a nepoznané. Kniha se odehrává v Harmondu - v městečku u jednoho z šesti Pásem. Vstup do Pásma je velmi nebezpečný a obvykle proplacen smrtí. Pásmo je uzavřené a kontrolované Ústavem mimozemských civilizací, který ale sám do Pásma nevstupuje. Přes tento zákaz ale do Pásma pronikají načerno a v noci dobrodruhové - stalkeři. Jejich cílem je nasbírat a vynosit z Pásma drahocenné mimozemské artefakty a ty pak za velké peníze prodat na černém trhu. Jedním ze Stalkerů je taky Roderick Shoehardt - a právě i jeho příběh kniha vypráví.

Hlavní postava příběhu, Roderick Shoehardt - sympatický zrzoun, ostřílený stalker je jednou z velmi zajímavých postav v knize. Roderick se vydává do Pásma aby našel Zlatou kouli - bájný artefakt, který má splnit jakékoli, avšak to nejhlubší lidské přání. Na své cestě trpí a obětuje. Je v něm ukázán vnitřní rozpor člověka, bezohledného a přesto soucítícího, těžké volby a rozhodnutí, smutek i strach. Pokora. A na konec z něho mnoho nebylo.

Kniha klade do vaší hlavy otázky. Nakonec se nedozvíme nic o Návštěvnících, mimozemských technologiích ani budoucnosti. Dozvíme se toho mnoho hlavně o sobě. Proč žijeme, kam směřujeme, co to je osud a co to je soucit. Kde jsou nejhlubší touhy. Kde je hranice lidství. A proto je tahle kniha tak skvělá, krásná, hluboká. Není to sci-fi, jako spíš studie společnosti, lidstva jako takového a lidské bytosti.

Nemohu, nezvládám mnoho napsat o této knize, přestože pocity ve mně jsou tak silné. Doporučuju vám si tuhle knihu přečíst. Já to udělala za svůj život už třikrát, a po každém přečtění ve mně kniha roste a roste.

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.