Hudební zkáza jménem Green Day

17. března 2014 v 7:21 | Mlok |  Ostatní Hudba
Docela se divím, že doteď jsem ještě tady v Pázdných Prostorech nezmínila Green Day. Je to jako by tady chyběla část mě. V posledních měsících mi totiž totálně rozšmelcovali mozek na kaši (aha, tak možná proto). Ne, vážně. Green Day jsou kapela, kterou znám asi tak od svých deseti let, nicméně nikdy jsme od nich nebyla schopná poslechnout víc jak 21 Guns a Murder City. Jakápak škoda, že? No, v poslední době mě docela začal zajímat punk, poslouchám toho čím dál tím víc. A Green Day, to musí být asi ďáblovo dílo, ale během posledního asi měsíce a půl, mi last.fm započítalo asi 950 poslechů, což je ve srovnání zhruba čtvrtina toho, co jsem naposlouchala na last.fm dohromady od doby co jsem si ho založila. Děsivý. Ale konec statistik, chci prostě sepsat všechny dojmy na tuhle kapelu, dokud ještě můžu (nikdy nevíte kdy může bejt váš blog zrušenej).


Green Day by se dali definovat jako punk rock, punk, pop punk či alternative, ale vy víte, že nemám ráda škatulky. Obecně vzato je to prostě trochu vybočující punk. To mě na jejich hudbě chytlo asi nejvíc - je to punk a není to punk. Nejsem žádná ortodoxní punkerka, prostě se mi ten žánr líbí, stejně tak jako jeho kultura a životní styl, nicméně není to nic čemu bych nějak zásadně podlehla. A Green Day to umí podat.

Úspěch týhle kapely u mě bych shrnula do těhe bodů:
inovace, texty, kytary, Billie Joe, rocková opera, punk

Takže seběhlo se to asi takhle: v jedný ze svejch neskutečně nostalgickejch nálad jsem si vzpoměla na období, kdy jsem pořád dokola protáčela 21 Guns (to jsem ještě asi ani nevěděla co to je album) a pustila si to znova. Tak trochu mě to vcuclo, takže jsem se prokousala k American Idiot. To mě vcuclo trochu víc.

21 Guns aneb nostalgie let minulých


American Idiot mě nejdřív totálně dostal hudební složkou - způsob jakým je hudba tvořená, dokonalé melodie, tvrdé kytary a přesto neskutečně jemné skladby, horlivé bouřlivé refrény, punkové slogany a surovost v I don't care if you don't care. Srdceryvnost na Boulevard of Broken Dreams, drzá výsměšná linka v Holiday, mlhavá Give Me Novacaine, dojemná Whatsername a tak dále, a tak dále...
Prostě, i to by stačilo k absolutní lásce. A pak se stala jedna věc. BUM, začala jsem se hloubějc zajímat o texty a to už to bylo v kelu totálně. American Idiot je rocková opera??? What the fuck!
Tenhle překvapující fakt mě fakt zničil, protože vám řeknu jenu věc: ty texty sou geniální, ten příběh je neskutečněj, Billie Joe je nejspíš absolutní génius a bůh v jednom, jestli tohle napsal.

Jestli jsem si někdy myslela, že dvě věci nejdou dohromady, tak to bylo PUNK a ROCKOVÁ OPERA.

Jesus of Suburbia - jedna z klíčových částí příběhu,
jakási zpověď mladého Jimmyho, ústředního chrakteru.

Jestli náhodou někdo neví co to rocková opera je: jde v podstatě o to, že hudební rockové album vypráví příběh má děj, charaktery, místa děje, časovou linii... prostě jako román nebo klasická opera, ale vše je zakomponované v rockové hudbě.

Takže abych ukončila svoje rozplývání se nad American Idiot - to album mě tak neskutečně vzalo, že jsem ani netušila, že to je ještě s nějakým hudebním kusem u mě možný. Ten příběh je mi dost blízkej, na určitejch místech samozřejmě. Ta hdba je úžasná. prostě to miluju tak, že jsem si koupila originálku. Plánuju v bližší době sepsat článek jenom o tomhle albu, tak se těšte :)

No, nemám sice ještě naposlouchaný od Green Day všechno, chybí mi hlavně jejich ranná tvorba. Na to se těším obzvlášť, tak jako jsem s LP zabředla do nu-metalu a s PF zase do psychedelie, tak se těším na punk. Začátky každý kapely jsou hrozně zajímavý a většinou se dost úzce prolínaj s nějakou subkulturou a stylem, než si kapela najde vlastní styl a pak se proslaví.

Ovšem z toho co od nich zatím znám, tak American Idiot patří jasně na první příčku, možná na první příčku celkově v mé hudební cestě, ale s tím já jsem opatrná. Rozhodně bych ho zařadila do prvních pěti, neskutečně mě zasáhlo.

Z další tvorby Green Day musím zmínit 21st Century Breakdown. Jestli American Idiot byl rocková opera, tak pro tohle už není název. Je to neskutečně propracované dílo, v obrovském formátu. O třech dějstvích, s rozpracovanými charaktery, hlubokým významovým podkladem, zápletkou, vyvrcholením děje, s láskami a nenávistmi... Co říct, je to mistrovský kus (ach ty texty!)

Horseshoes and Hand Granades - Gloria v zuřivosti a vzteku vstupuje do své revoluce

Ve zkratce o co jde: příběh se odehrává v blízké budoucnosti v kulisách válkou a protesty zmítané Ameriky, trochu postapokaliptycký, trochu Orwell. V zemi vládne tvrdou rukou ultrazáporák nenáviděný diktátor a tyran Peacemaker (ovšem ani tento charakter není černobílý). Hlavní postavou je mladá dívka Gloria, která je svíraná nenávistí kvůli své kruté minulosti. Je rozhodnutá svrhnout Peacemakera a nastolit svobodu. Je vůdkyní revoluce, symbolem odporu. Ovšem za své ideály bojuje nemilosrdně a bezohledně. Otázkou zůstává, do jaké míry to vše dělá pro svobodu své země a nebo pro svou pomstu. Pravou rukou Glorie je její věrný Christian (no nejsou ty významy ve jménech prostě fenomeální?), který v příběhu sehraje důležitou roli. Je nadšený pro její revoluci, nicméně svými ušlechtilými ideály se s Glorií poměrně zásadně rozchází.

Celé album je vystavěno vskutku bravůrně, přesto pro mě nedosahuje takových kvalit jako American Idiot. Jako by se Billie Joe až moc soustředil na pompéznost a velikost díla, až je to prostě moc velké. Nevím, pro mě to prostě nemá tu příchuť rebelie jako American Idiot. Přesto je to neskutečně úžasná nahrávka, která by zasloužila stejnou poctu jako Beethowenova Osudová a Pink Floydí The Wall.

Mimochodem, možná jste si všimli, že 21st Century Breakdown je jako dělané k rozsáhlé interpretaci, takže tomu neuniknete :)


Nakonec ještě k trilogii Uno! Dos! Tré!, což je aktuálně nejnovější počin kapely. Tu trojici zbožňuju. Nejsou v tom žádné přehnaně velkolepé významy jako v 21st Century Breakdown, není to dokonalé album jako American Idiot. Je to prostě párty. Koktejl hudby - Uno! je trochu catchy, trochu drzá, Dos! zase rychlá, energická, trošku taneční, Tré! je pak album jemnější a tlumenější, klidné.

Billie Joe se k tomu podle mě hrozně pěkně vyjádřil:
"The first one is power pop. The second is more garage-y, Nuggets-type rock. And the third is supposed to be epic. With the first album you're getting in the mood to party. On the second one, you're at the party. And the third album you're cleaning up the mess."

Prostě to dokonale sedí. Na téhle trilogii se mi hrozně líbí to, že je taková nenucená - ono to ostatně taky souvisí s tím, jak hudba vznikala, songy prostě přicházely a přicházely až z toho byl materiál na trilogii. Je to tak přirozeně souvislé.

Amy - velmi emotivní a citlivé requiem za Amy Winehouse

Po hudební stránce jsou Green Day věrní punkovým motivům, hlavně na starších nahrávkách. Nádherná jsou kytarová sóla, sice ne moc obvyklá ale když už jsou stojí za to. Zároveň je ta hudba ale velmi inovativní, se spoustu nových prvků.

Kdo dočetl tenhle fanouškovskej výlev až do konce tomu od srdce gratuluju. Sedněte si a poslechněte si pár hezkejch písniček od Green Day :)

Zdroje
fotky: last.fm
 


Komentáře

1 kE kE | Web | 17. března 2014 v 10:04 | Reagovat

Poslechni si Foxboro Hot Tubs http://www.youtube.com/watch?v=tVOQkBzST2g .... vedlejší projekt Green day. Green Day samotné nějak za punk ani nepovažuju,možná American Idiot mělo trochu ten punk feeling, ale pořád to bylo album určený pro hitparády a MTV. Na Foxboro je slyšet, že si to vydali pro radost a je to hudba, která je opravdu baví bez toho, aniž by se museli ohlížet, kolik toho prodají.

2 Julča Julča | Web | 17. března 2014 v 12:43 | Reagovat

Jo, Green Day je klasika, kterou jsem celý minulý rok naprosto podlehla.. Nejvíc mě baví z doby alba American Idiot, což je asi pochopitelné.. ty poslední tři CDéčka mě docela zklamala :( I přesto mám třeba UNO! doma na poličce, ale taky si ho občas poslechnu.. A nevím jestli jsou zrovna úplně punkoví.. Přijdou mi i no hitový, jak psal kE.. Ale jsou boží - tolik toho dokázali a prožili si!

3 Takara Takara | Web | 17. března 2014 v 13:17 | Reagovat

Super článek! U mě máš 5*, Green Day mám ráda...a American Idiot poslouchám snad pokaždé, když mě některý z mých amerických spolucizinců, kolegů či přátel naštve, je to takové malé vypuštění páry...:)

4 Gabriel Decay Gabriel Decay | E-mail | Web | 17. března 2014 v 18:08 | Reagovat

Nikdy nezapomenu na to, když jsem chodil v teniskách od vietnamců, rozdrbanejch džínách, na uších sluchtáka, v ruce diskman s American Idiot a připadal si jako těžkej frajer - byly to skvělý doby :D
Taková revoluce Pankem, protože tady u nás je pank skoro sprostý slovo :D

5 Mlok Mlok | Web | 17. března 2014 v 21:25 | Reagovat

[1]: Díky za odkaz, to zní zajímavě. Jak píšu, o punk se zajímám dost okrajově, takže pochop mojí mírnou nepřesnost co se týče těch pojmů. Moje znalosti punku obsahujou asi tak The Adicts, The Hives a The Clash, takže tak.

[2]: Jo, hitový asi sou. Pro mě je Uno, Dos, Tré takovej ten typ hudby co mě hrozně nadchne a po pár desítkách poslechů asi dost poleví. Cejtim to v kostech :D

[3]: Hm, nejdřáv jsem se lekla že mám od tebe pětku :) Tak díky.

[4]: Ou, to už mě asi bohužel minulo, je mi to celkem líto. Diskmana ze základky mám ale pořád :D

6 Lory Lory | Web | 18. března 2014 v 21:01 | Reagovat

Já osobně Greeny prostě žeru! Znám ten pocit, jak za jeden měsíc poslechneš to, co normálně za rok :D Billie je super, vůbec jsem netušila že už u je tolik, to jsem vlastně zjistila až teďkons, jak měl narozeniny :D Já mám nejradši asi Boulevard of Broken Dreams, Kill The DJ, Holiday, Wake Me When The September Ends, zmiňované 21 Guns a samozřejmě American Idiot, protože to je prostě legenda :)

7 splaime splaime | Web | 18. března 2014 v 21:21 | Reagovat

Green Day teda isto punk nie je ;) Su ale super, s tym suhlasim

8 Gabriel Decay Gabriel Decay | E-mail | Web | 19. března 2014 v 13:25 | Reagovat

[7]: Doba Sex Pistols je pryč. Hudba je vyvíjí a tohle je jeden z těch případů. Punk má mnoho podstylů a tohle je prostě jeden z nich

9 Mlok Mlok | Web | 19. března 2014 v 16:37 | Reagovat

[6]: Áno, to se mi přesně teď děje :D Zvláštní - z většiny uvádíš jako tvoje oblíbené písničky zrovna ty co já ráda nemám!

[7]: Netvrdím, že jsou Green Day punk - oficiálně jsou označováni jako pop punk/punk rock/alternative - jak už jsem psala v článku.
Ke zbytku už jsem se vyjádřila v předchozím komentáři.

[8]: Ano, ano, souhlas. Ikdyž v punku se zrovna moc nevyznám.

10 Ludmilita Ludmilita | Web | 20. března 2014 v 20:47 | Reagovat

Green day som začala počúvať keď som mala 13 a vôbec som to neľutovala. Dovtedy to bola taká typická hudba, GD ma však zmenilo. Obdivovala som ich a poznala som veľa starších albumov. American Idiot je pre mňa však taká srdcovka ku ktorej sa rada vraciam. Musím sa však priznať, že tieto najnovšie albumy už vôbec nepoznám. Potom by som to musela porovnávať a to ja nerada. :D

11 nikol99 nikol99 | 16. dubna 2014 v 15:59 | Reagovat

krásně sepsaný článek, musím říct že je to snad poprvé kdy se vším ve článku souhlasím :) Co se týče pocitů, tak je to jako kdybych to psala já :D

12 Rory Rory | Web | 15. května 2014 v 12:32 | Reagovat

[11]: Tak to mě opravdu nesmírně těší!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.