Hra na Kladivo

24. března 2014 v 21:24 | Mlok |  Blog
V rámci naší malé "revoluce" se rozjela akce "Hra na kladivo" - ve své podstatě jde o to, ukázat, jak bychom si my, Děti revoluce, představovali nové Kladivo (Pod lupou/Autorský soud/...). Víc asi netřeba dodávat, kdyby vás akce zaujala víc a chtěli jste se připojit, vše potřebné naleznete v článku od Bereniky.

Tak pojďme na to, mým úkolem bylo zhodnotit osm blogů Autorského klubu.


Tento blog je velmi zajímavý svým tématem - je opravdu originální a v Autorském klubu jedinečný. Krásný cestopisný blog s autorským obsahem a fotkami - nádherný příklad blogu, který se věnuje svému tématu obsáhle a zajímavou formou. Obsahem je blog velmi na úrovni - tématické reportáže stejně jako recenze knih a další články jsou psané pěkně a je vidět, že autorka píše o něčem, co ji opravdu baví. Líbil se mi třeba článek Děti z Bullerbynu - co o nich možná nevíte, který je pěknou prezentací toho, jak příjemný a osobitý blog je. Autorka píše o své oblíbené knížce, zároveň podává nové zajímavé informace. Pěkný je taky detail, že opravdu všechny fotky jsou autorské - dokonce i obálka knížky je vyfocená. Za to učitě velká pochvala, jestli tento blog není autorský, tak už nic. Líbí se mi také tématický design, který pěkně shrnuje téma blogu a zároveň je přehledný a dobře čitelný.
Tento blog má ale bohužel i své mouchy. A to především neaktivitu. Poslední článek byl na blogu zveřejněn 24. prosince 2013, což je dnes přesně tři měsíce. Navíc tento článek je vlastně jen strohým péefkem o jedné fotce. Zastávám pravidlo, že člen Autorského klubu by měl vydávat alespoň jeden článek do měsíce. V tomto případě je neaktivita příliš dlouhá (tříměsiční pravidlo). Bylo by taky na místě informovat čtenáře co se s blogem děje - byl přesunut, je ukončen, pozastaven?

Pozitiva: téma blogu, design, příjemné vyjadřování, autorský obsah
Negativa: neaktivita po dobu tří měsíců
EDIT: Asi hodinu po dopsání tohoto článku na Švédských listech vyšel článek, takže tak :) Blog nemá chybu.Neuvěřitelně sympatický blog. Niternice představuje blog v jeho pravém slova smyslu - je to opravdu deníček jak má být. Články jsou psané pravidelně a všechny v podobném, velmi osobitém a čtivém stylu. Obsah blogu je zaručeně autorský - většinu tvoří text článků, pokud jsou použity fotky jsou to autorské momentky. Takhle si představuju zajímavý osobní blog o životě. Blog je opravdu velmi aktivní (v průměru asi 20 článků za měsíc), ale proč ne pokud má autorka co říct a chuť to napsat na blog. Nedá se přímo říct, že každý jediný článek má svou výpověď a kvalitu, ale jako celek tvoří povedený a pěkný blog, který je čtený (soudě podle komentářů). Myslím, že u blogu tohoto typu je naprosto v pořádku vydávat takové množství článků - jsou vtipně psané a mapují život, tak proč ne. Design je velmi dobře čitelný a přehledný.
Co mi ale na blogu vadí jsou občasné příliš krátké články (příklady za všechny: Přání - smysl článku je jaký?, Pozdrav z Rodu - na to máme Instagram!). Blogu by také pomohly perexy - zvlášť při listování v archivu je to pro čtenáře o dost pohodlnější a přehlednější a stránka není dlouhá jak role toaleťáku.

Pozitiva: sympatická autorka a její humor, zajímavý styl psaní, design, kvantita zde není na úkor kvality
Negativa: občas zbytečné a nicneříkající články, absence perexů v archivu


Moje mozkovna je hrozně pěkný název, ale popravdě jsem tento blog ještě neznala a čekala jsem něco úplně jiného! Místo toho na mě vyskočil moc pěkný, pozitivně laděný blog zaměřený na vyrábění, kuchtění, ruční práce... A to mě moc potešilo. Blog je opravdu obsáhlý a pěkný - plný nových nápadů (co třeba Bambulínci), pěkných receptů (Štrůdlí had) i zajímavých osobních článků (Genealogie). Janinka píše pěkně a její návody jsou srozumitelné, nabité jiskrou. Každý jediný článek s sebou nese jedinečný nápad a to se mi moc líbí. Blog je krásně zaměřený a přesto neskutečně rozmanitý škálou nápadů a inspirace pro tvořílky. Bravo!
Autorský obsah je na jedničku - fotky jsou také vlastní. Design je skvělý - nádherně jarní a pozitivní, skvěle čitelný. Blog je také aktivní tak akorát - nezahlcen zbytečnými články ani bez dlouhých hluchých období. Zkrátka nemám co dodat.

Pozitiva: zaměření blogu, originální nápady, autorský obsah, pozitivní nálada blogu, design
Negativa: nenacházím, ve své kategorii perfektní blog, který však nezaujme každého


Babiččino povídání - podle mě velmi terfný název pro tento blog. Ježura je sypatická babička která na svém blogu povídá o svém životě (často spíš vzpomíná), hlavními tématy jsou vaření a pečení (zajímavá je třeba Domácí statistika), rodina a ruční práce. Blog je opravdu pěkný a Ježura má u mě velký obdiv - hodně blogujících babiček opravdu nepotkáte. A z blogu na vás dýchne ta milá babičkovská atmosféra a všechno co k ní patří (koláč! pletené ponožky!). Skvělá je rubrika Ze života, ve které Ježura často s vtipem píše o svých běžných dnech. Líbil se mi třeba článek Blogování mi dává stále víc. Jako u předchozích blogů, ani zde nemám co vytknout co se týče autroství - blog opět neobsahuje žádné neautorské fotky. Články jsou obsáhlé.
Design je na můj vkus trochu překombinovaný a nevkusný, ale ve své podstatě dobře sedí k obsahu blogu (barvami i tématickými obrázky v záhlaví) a co je hlavní - je dobře čitelný.

Pozitiva: "obyčejný" blog ze života, aktivita, autorský obsah
Negativa: mírně přehnaný design (ovšem tady už asi hnidopíším), ve své kategorii dobrý blog, nicméně ne pro mladé čtenáře


Blog zaměřený na fotografování - samo o sobě nic špatného. Blog je tvořený autorským obsahem, aktivita okej. Problém je s tím, že v Autorském klubu je podobných blogů možná desítky a většinou se od sebe mnoho neodlišují. Když má být fotoblog v AK, pak to musí stát opravdu za to. Způsob, jakým fotky podává tento blog má k mé představě ideálního fotoblogu ovšem docela daleko. Články obvykle sestávají z mnoha podobných, mnoho neříkajících a ani nijak obzvlášť povedených fotografií s přírodními motivy, doplněné o pár řádků textu - o tom žádná, aspoň ten tam je. Příklad za všechny je nejnovější článek. Články jsou velmi podobné, čtenář (nebo spíš pozorovatel) je zahlcen množstvím fotek - v tomto případě bohužel kvantita drtí kvalitu. Myslím si, že takto pojatý blog do klubu nepatří, možná by dokonce stálo za zvážení, zda si spíše místo blogu nezaložit galerii. Fotky by měly doprovázet kvalitní autorské články, v případě že mají obstát samostatně to chce vydávat kvalitní fotografie s alespoň minimální uměleckou úrovní. To, že jsou fotky autorské automaticky neznamená, že jsou kvalitní a že blog patří do Autorského klubu.
Co se mi líbí jsou krátké úvodníky před fotkami - autorka aspoň dodržuje pravidlo, že před fotku to chce text (kvůli titulce) a tyto krátké postřehy jsou velmi pěkné, bohužel nevyvažuje to ty fotografie.
Další výhrady mám k designu. Sám o sobě je pěkný, ovšem co nechápu je množství nicneříkajících a zbytečných ikon. Značně matoucí je záhlaví (K čemu jsou prosím všechny ty vlaječky? K tomu aby blog vypadal světově to nepomůže, zvlášť když stejně vedou jenom na Google translate... To samé platí pro anglický úvod.) K tryskočokloovi se radši nebudu vyjadřovat.

Pozitiva: pěkné přírodní motivy, nálada blogu, textové úvody k fotkám
Negativa: kvantita fotek, chaotický design, blikající a zbytečné ikonky, nicneříkající články


Velmi neobyčejný a rázný blog, plný sarkasmu, ironie a osobitého stylu autorky. Prostě můj šálek čaje, cheche. Blog, který si nejspíš neobyčejně oblíbíte nebo ho znechuceně zavrhnete. Prostě rozporuplná osobnost a takové jsou vždycky zajímavé. Blog je plný autorčiných myšlenek (Láska chutná jako projímadlo - velmi trefné, Ve tmě stíny nevyniknou), které jsou často velmi zajímavé až provokativní. Podle mého jde o velmi výraznou osobnost, která má v klubu bezesporu své místo. Články jsou, jak už jsem psala, vysoce kvalitní a s myšlenkou, nebo upřímně upřímné (Mám grep v oku). Absolutně autorský blog s vlastními fotkami.
Při letmém nakouknutí do archivu jsou sice patrné temnější končiny tohoto blogu, jako primitivní štafety a neozdrojované gify, nicméně tento obsah je pohřben v minulosti pod množstvým velmi dobrách a kvalitních článků.
Design je výborný, skvěle čitelný, s osobitým otiskem, všechny blikající potvronosti jsou pěkně uklizené dolů (za ty nadávat nebudu, páč je tam Sherlock a Doctor, he. Protekcééé!)

Pozitiva: osobnost autorky, ironie, design, zajímavé myšlenky, autorský obsah
Negativa: starší obsah


Další dost kontrverzní blog - milujete nebo nenávidíte. A další velmi zajímavá osobnost. Blog má svou vlastní, velmi osobitou poetiku a styl, které nemusí každý přijít na chuť. Dokresluje to velmi svérázný styl psaní a humor. Články jsou velmi obsáhlé, plné zajímavých myšlenek a osobních postřehů, zážitků chcete-li (např. nejnovější článek). Tento blog je doslova odrazem jeho autora a je to z něj cítit. Blog je méně aktivní, zde ovšem platí, že kvalita má přednost před kvantitou, což je velké plus. Články podle mého názoru vysoce převyšují průměr Autorského klubu.
Design je povedený, skvěle čitelný a přehledný. Mám ale jednu výtku a to jsou perexy: je značně nepohodlné scrollovat po úvodní stránce, zvlášť proto, že články jsou opravdu dlouhé. To samé v archívech a rubrikách. prostě perexy by to spravily.

Pozitiva: osobnost autora, jedinečný styl psaní a humoru, vysoká kvalita článků, design
Negativa: absence perexů


Toto je dost sporný případ. Bezesporu jde o velmi originální a nápaditý blog, se skvělou myšlenkou a stylem, články mají podivnou atmosféru a Julie jim propůjčuje jakousi až děsivou rétoriku. V kombinaci se skvělým konceptem Dopisů Winstonovi (co třeba tenhle?) to z tohoto blogu dělá velmi zajímavou a zamýšlivou záležotost. Na druhou stranu se často objevují velmi krátké články - často jen kratičká báseň (Zmlk) nebo pár řádků textu (V odrazu). Problém je v tom, že často se tyto kratičké články svou výpovědí mohou rovnat i sáhodlouhým esejím - jenže, dámy a pánové, kdo to má posoudit, hm?
Krásný je design - čitelný, přehledný, nápaditý - Večerníček pro punkáče, to se mi líbí. Nápad prostě skvělý. Autorský obsah netřeba zmiňovat.

Pozitiva: svérázný a neobyčejný blog, nápad a koncept blogu, design, myšlanky, styl psaní
Negativa: občas krátké články

Nakonec moje postřehy ke Kladivu:

Uf, mám to za sebou! Musím uznat, že to je doopravdy tvrdá práce, která mi zabrala několik hodin a je náročná nejen časově - je opravdu těžké projít každý blog, snažit se objektivně zhodnotit chyby a vyzdvihnout přednosti, přestože mě blog ani trochu nezaujme. To je další problém - objektivita. Nejsem schopná tohoto dosáhnout. Některé blogy mě zkrátka baví víc a to nemůžu popírat (viz třeba Ježura x Jimmy Mindfucker). Některé blogy zase mě neoslovily vůbec, a sama bych se bez nich v AK i obešla (Moje Mozkovna), nicméně vím, že je to můj osobní názor a proto do hodnocení nepatří. Toto samozřejmě značně ztežuje práci - je nutné neustále si hlídat hranici.
Musím říct, že jsem měla štěstí na výběr blogerů - kdybych v tomto měla možnost rozhodovat, z klubu bych vyloučila pouze Ji Hei. Ostatní blogy buď pravidelně navštěvuji a čtu, jsou nesporně kvalitní a mají moje sympatie, nebo jsou jednoduše velmi dobré (ve své kategorii). Zvlášť poslední tři blogy mě těšilo hodnotit.

Na závěr bych chtěla napsat, že jsem ráda, že jsem si tuto práci vyzkoušela. Nevím, do jaké míry jsem to udělala dobře a objektivně, ale snažila jsem se co to šlo. Pomohlo mi to vidět celou situaci z trochu jiného světla a myslím, že každý by to měl vyzkoušet (jen si za boha neberte osum blogů!), prostě proto, že je to dost zajímavý a snad pak budeme všichni k sobě tolerantnější. Je to vážně těžké.


 


Komentáře

1 Gabriel Decay Gabriel Decay | E-mail | Web | 24. března 2014 v 21:30 | Reagovat

Užasné. Popřemýšlím také nad tímto :D Musím uznat, že tvoje hodnocení je dost trefné a souhlasím s tím.

2 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 24. března 2014 v 21:40 | Reagovat

S tím, že Ježurky blog není čtení pro mladé, nesouhlasím! :) Mně to přijde zajímavý, jde sice o popisování dne důchodcova, ale to já prostě neznám a co je horší, možná ani nikdy nepoznám. :D

3 K. K. | E-mail | Web | 24. března 2014 v 21:53 | Reagovat

[2]: Viď - já ji taky občas čtu a ráda. Ale možná jsem už taky stará. :D

Jinak zrovna Janah ze Švédských listů vydala článek. :)

4 Mlok Mlok | Web | 24. března 2014 v 21:56 | Reagovat

[3]: To je fakt na naštvání! Proč zrovna teď?? Celý moje hodnocení je teď neplatný :)

5 holkyhrajouhry holkyhrajouhry | Web | 24. března 2014 v 21:58 | Reagovat

Některé blogy znám, a libí se mi všechny uvedené

6 Julie de Dejvice Julie de Dejvice | Web | 24. března 2014 v 21:59 | Reagovat

Dík za vlastně velice vstřícný hodnocení. Co se týče délky článků - jsou prostě literární a publicistické žánry, které vyžadují menší rozsah, aby splnily formu, s tím ani slovutný AK nehne. Osobně zastávám názor, že epitaf není méně cenný eposu, pokud je obé kvalitní. Ale asi je to o tý kvalitě, kterou samo sama sobě neposoudím. Ale jak říkam, díky, vážím si toho.

7 necroparanoia necroparanoia | E-mail | Web | 24. března 2014 v 22:57 | Reagovat

Díky za pár dalších dobrých blogů, které číst :)

8 mengano mengano | E-mail | Web | 24. března 2014 v 23:05 | Reagovat

No, to je právě ono. Co člověk, to jiný názor na různé blogy. Já bych třeba nikdy nenapsala, že Janinka do AK nepatří, protože jsem naopak velice přesvědčená, že její blog je perfektní. Mne třeba moc nebaví Niternice a přesto bych se neodvážila ji zavrhovat.
Pokud by mělo existovat něco jako Kladivo, tak by se to nikdy nemělo zvrhnout na posuzování toho, jestli mě daný blog baví nebo nebaví. To je naprosto subjektivní záležitost a s kvalitou blogu to nemá co do činění. Mám docela obavy, že by mohla vypuknout pěkná mela:)

9 maglaiz maglaiz | E-mail | Web | 25. března 2014 v 8:38 | Reagovat

[8]: A proto je třeba Standovi sehnat parťáka na přijímání blogů do AK a "Kladivo" by se mělo děla minimálně ve dvojicích.

10 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 25. března 2014 v 18:13 | Reagovat

[8]:[9]:Jediný objektivní "kladivář" je žralok kladivoun. Žere všechny.

11 shariony shariony | E-mail | Web | 25. března 2014 v 22:05 | Reagovat

[9]: Ne, Standa by měl prostě akceptovat komentáře ostatních pod článkem s přijetím blogera. Pokud dav řve "vyhodit", tak by to měl učinit. Žádný "parťák" fakt nepomůže. V tom to celé je.

Blogy Janinky i Ji-Hei jsou skvělé a do klubu určitě patří. Hodnocení je zde a vždycky od kohokoliv bude hodně subjektivní, způsobí spíš paseku, než by to přineslo něco pozitivního. Kladivo by se mělo zaměřit jen na ty nejmarkantnější věci a neměl by to dělat jeden člověk. I dřív bylo dost sporné, ale to tehdy bylo v klubu dvakrát tolik členů a kvalita nebyla tolik dobrá. Teď je to podle mě přehnané a po čase se bude zase volat po jeho zrušení (a pro kladiváře to bude práce spíš za trest).

12 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 25. března 2014 v 22:13 | Reagovat

[11]: Děsím se davu. Řvoucího davu.

13 maglaiz maglaiz | E-mail | Web | 25. března 2014 v 22:16 | Reagovat

[11]: Jde o to, abychom vytvořili správcovský tým v AK, který by se staral o "Kladivo", zkrátka jak v přijímání, tak v kladivu by měli fungovat minimálně ve dvojici.

14 shariony shariony | E-mail | Web | 25. března 2014 v 22:59 | Reagovat

[12]: No vidíš, a zrovna řvoucí dav chce Lotty ven a kvůli tomu to celé vzniklo, pokud se nepletu..

15 Žebyjá? Žebyjá? | E-mail | Web | 25. března 2014 v 23:09 | Reagovat

[11]: Záleží na tom, jak se toho hodnocení dotyčná osoba (osoby) ujme. Když si stanovíme pravidla, CO přesně se na blogu bude hodnotit a budeme k tomu přistupovat bez zbytečné hysterie a s rozumem (tj. že nebudeme někoho vyhazovat za to, že má v jednom z xy článků obrázek bez zdroje, nebo že zrovna prožívá těžký období a nemá na blog čas apod.), tak to může celkem dobře fungovat. Hlavní je ke všemu přistupovat v klidu, bez urážení se a vyšilování - protože jinak se k ničemu pořádnýmu nedostaneme...

16 Miloš Miloš | Web | 26. března 2014 v 17:37 | Reagovat

Docela žasnu, jak odlišný mám názor. Vyzdvihování blogu Niternice a Ježury vůbec nechápu, ty bych vyřadil mezi prvními, naopak JiHei se mně líbí.

17 Adelaine Adelaine | Web | 3. dubna 2014 v 12:50 | Reagovat

Aha. Mě zase trochu fascinuje názor na Johnnyho blog. Občas jsou tu poznámky, kdy by se člověk skoro vyhodil za pár vulgarizmů. A že to, že on má sprostejch slov všude plno, v menu animaci z porna (tady kdybych byla svině můžu vytknout že nemá zaškrtnuto, že má na blogu 18+ obsah) které asi nebude jeho a další cizí obrázky. Chápu, že má... pro někoho zajímavý blog, a určitě je osobitý. Ale nesnáším tohle vyzdvihování kvůli něčemu - má charisma a tak ignorujeme prasárny a cizí obrázky. Stejně jako u nás ve škole - má talent na malování, tak se nemusí učit a nemusí dělat to, co ostatní.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.