Sůl, voda a barva

9. prosince 2013 v 19:56 | Mlok |  Kreslení
V poslední době mě dost baví hrát si solí, zkoušet nové zůsoby jak s jeí pomocí dosáhnout krásných efektů. Nedávno jsem tu ukazovala mojí Solnou lebku. Na téhle technice je nádherná hlavně ta nepředvídatelnost - nikdy pořádně nevíte, co vám z toho nakonec vyleze. Ikdyž, do jisté míry se to ale dá ovlivnit. V tomto článku vám ukážu několik tipů, jak se solí zacházet.
1) Hustota barvy

Na následujícím obrázku můžete vidět, jak rozdílné obrazce dostanete, když barvu hodně naředíte (vlevo, voda k barvě je v poměru zhruba 2:1) a naopak když použijete hodně hustou barvu s minimem vody (vpravo, poměr asi 1:2).
Další dvě ukázky vznikly v barvě s přibližně stejným poměrem barvy a vody. Dalo by se říct, že to je ideální stav. Sůl k sobě scukla většinu barvy v okolí a vytvořila maximum efektu.


2) Velikost krystalů
Čím větší krystalky soli použijete, tím hrubší vzorek - to dá rozum. Když se ale rozhodnete použít klasickou jemnou kuchyňskou sůl, nenanášejte jí moc hudtě vedle sebe, vzorek se tak nevytvoří moc pěkně. Za sebe můžu říct, že mám lepší zkušenosti s velkými krystaly - práce je s nimi jednodušší a podle mě vytváří i hezčí vzory. Nicméně to už je každého věc :)

3) Nejdřív sůl

Následující věci vznikly tak, že jsem nejdřív dala sůl, a tu jsem pak teprve pokapala barvou. Někdy sůl nějakým zvláštním způsobem vykrystalizuje a vytvoří na povrchu tenounkou třpytivou vrstvu. Toho jde dosáhnout obzvlášť tehdy, když použijete hodně vodnatou barvu.
4) Tuš
Co vznikne, když místo vodovek použijete tuš? Logicky by solný efekt nastat neměl, tuš totiž neobsahuje vodu a poměrně rychle zasychá. Vyzkoušela jsem to. A vzniklo tohle. Sůl sice tuš opravdu nevsákla, ale tuš kolem krystalků zaschla a tak se vytvořil zajímavý, až 3D povrch. Jen takový malý experiment.

Nakonec ještě malý tip: než sůl sundáte, ujistěte se, že je obrázek opravdu kompletně suchý, i místa, kde bylo hodně vody a soli pohromadě. Sama vím, že jsem často dost netrpělivá, protože obrázky se solí schnou opravdu strašně dlouho. Když se ale unáhlíte a sůl sundáte dřív, můžete si tak celé dílo poničit a rozmazat.
 


Komentáře

1 Kiwi Zelená Kiwi Zelená | Web | 11. ledna 2014 v 17:49 | Reagovat

Hm.. to mi připomíná něco, co jsme dělali hodně dávno ve škole. Ještě živě si pamatuji, jak jsme měli foukat tuš brčky a utekla mi z papíru... :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.