Floydí literatura

27. srpna 2013 v 16:07 | Mlok |  Litera
Rozhodla jsem se dát do kupy seznam knih o Pink Floyd, které jsem četla a sepsat takovou malou recenzi.

Nicholas Schaffner: Odysea zvaná Pink Floyd

Vůbec první kniha, kterou jsem o kapele měla tu možnost číst. Obecně je řazena mezi ty serióznější zdroje informací o Pink Floyd a je i často citována. Kniha vyšla už před více než deseti lety, proto již není běžně dostupná v knihkupectvích (je možné vypůjčit si ji třeba v knihovně). Autor knihy, Nicholas Schaffner doprovázel Pink Floyd po několik let na turné a měl jakási privilegia co se týče interview se členy kapely. Kniha tedy čerpá hlavně z těchto interview s Gilmourem, Masonem a Wrightem. Roger Waters žádost o interview pro knihu odmítl (jak jinak…), v jeho případě se kniha opírá o jiné zveřejněné rozhovory.
Knihu lze doporučit, obsahuje poměrně obsáhlý materiál a podrobné informace o historii kapely. Ve srovnání s ostatními publikacemi se zaměřuje hlavně na období vzniku kapely a podrobně popisuje nejen události okolo začátků kapely a Syda, ale také čtenáři přibližuje celé tehdejší pozadí londýnského undergroundu, což je neocenitelné a nikde jinde jsem se s tak podrobným přiblížením tehdejší doby a nálady nesetkala. Podrobně popisuje noviny IT, první koncerty v Roundhouse i jedinečný klub UFO. Obzvlášť zajímavé byly pasáže z období rozpuku Sydova psychického onemocnění a potíží v kapele. Ty začátky musely být doopravdy těžké. V paměti mi utkvěla třeba příhoda, kdy kapela i s celým týmem musela doslova prchat z vystoupení, protože jako obvykle Syd nebyl schopen hrát, ale bylo nutné získat peníze i za nevydařené vystoupení.
Knize dávám devět bodů z deseti.

Mark Blake: Příběh skupiny Pink Floyd
V Česku vyšla tato kniha teprve nedávno. Na rozdíl od Odysey se mi zdála o něco čtivější a zábavněji psaná. Zase jsem ale v některých částech měla pocit, že jsem je přelétla nějak moc rychle, jakoby jim autor nevěnoval dostatek pozornosti. Ve srovnání s Odyseou jsem si všimla, že v některých notoricky známých příhodách se objevují znatelné nesronalosti. Například slavná historka o Sydově účesu, do kterého údajně přidal nadrcený Mandrax nebo ta, jak při nahrávání Shine On navštívil Pink Floyd ve studiu. Je nejasné, jak to bylo doopravdy, protože Syd, ze kterého se stala legenda, je opředen mnoha báchorkami a je proto pro autora knihy těžké posoudit co je pravda a co ne. Právě tady jsem ale měla pocit, že se s tím Blake popasoval o něco lépe. Vždy cituje několik zdrojů (často každý vypráví historku jinak) a neomezuje se pouze na jednu verzi. Proto jsem byla mnohdy překvapená, když jsem se třeba v Odysee dočetla, že po letmém setkání ve studiu při nahrávání Shine On Syd se chtěl ke kapele vrátit a s členy byli společně na svatební hostině, kdežto v této knize je příhoda vylíčená jako asi hodinový kontakt, který vlastně neměl ani pořádnou odezvu ani formu. Dnes už je těžké zjistit, jak tomu bylo doopravdy, především proto, že každý vypráví historku jinak a pokaždé jinak.
Oproti Odysee se dá ještě vyzdvihnout poměrně obsáhlý a podrobný rejstřík na konci knihy, který usnadňuje práci při hledání fakt a souvislostí.
Přesto jsem však měla pocit, že Odysea se s podrobným zmapováním biografie Pink Floyd popasovala o něco lépe. Každý autor však knihu pojal trochu jinak, doporučuji proto přečíst obě.
Kniha ode mě získává osm bodů z deseti.

Marie Clayton: Pink Floyd, ilustrovaná biografie

Tato kniha je především sborníkem fotografií kapely, ať už známých nebo dosud nevydaných. Velkoformátová publikace disponuje obrovským počtem krásných velkých fotografií, a tak potěší hlavně fanatické potrhlouny (jako jsem třeba já), kteří najdou zálibu v tom, každý večer před usnutím listovat knihou a prohlížet fotky. Kromě fotografií obsahuje také stručné popisky, které velmi rychle shrnují biografii Pink Floyd. Kniha jako celek utváří poměrně dobrý přehled o historii kapely, ať jakkoli stručný a jednoduchý (toužíte-li vědět všechno (nebo aspoň hodně), obraťte se na jednu z výše uvedených knih).
Knize vlastně není co vytknout. Na nic si nehraje a ničím nepřekvapí, přesto je to krásné portfolium kapely (jen nechápu tu fotku na přebalu, ze začátku mě dost děsila). Na konci knihy najdete také přehledný a podrobný přehled důležitých událostí v životě kapely a jejích členů. To jsou rozhodně body plus.
Ve své kategorii kniha získává určitě plný počet bodů.

Další knihy, které bych ráda četla nebo vlastnila:


Kniha od Nicka Masona bude určitě zajímavá, protože nabídne Pink Floyd zase z úplně jiného pohledu. Zřejmě nebude úplně objektivní, ale rozhodně mám v plánu ji přečíst!


Tohle je ta věc, která na vás kouká v knihkupectví vždycky když tam jdete. Jenže přátelé, bohužel zatraceně drahá :)


Tu jsem viděla v knihovně, takže je to jen otázka času. Přečíst si něco jen a jen o Sydovi bude určitě stát za to.
 


Komentáře

1 Robka Robka | E-mail | Web | 27. srpna 2013 v 20:01 | Reagovat

Doma mám jen tu první knihu, kdysi koupenou v antikvariátu. Kdybych si mohla vybrat, koupila bych si ještě tu poslední o Sydovi, i Ilustrovaná biografie vypadá dobře. Ta fotka bude možná symbolizovat něco jako Pink-růžová, aspoň tak bych to pochopila.:-)

2 Mlok Mlok | Web | 27. srpna 2013 v 23:08 | Reagovat

[1]: To jo, mě se ale ta fotka prostě strašně nelíbí. Ta kniha je perfektní, ale myslím, že mohli vybrat hezčí fotku na titulní stranu (myslím že výběr měli dost velký ;))

3 Sunshine Sunshine | Web | 28. srpna 2013 v 16:35 | Reagovat

Já mám doma tu od Marka Blakea, tu jsem dostala k Vánocům (jenže jsem ji jaksi ještě stále nedočetla, spíš jsem z toho "vybrala" oblíbená období, než že bych to četla opravdu chronologicky a celé). Pak ještě tu od Nicka Masona, to je kniha, kterou jsem si nejdřív přečetla půjčenou z knihovny a následně si ji za svou vůbec první výplatu v životě koupila (ten pocit, když jsem si celou dobu, co jsem tu brigádu dělala, říkala: "Jo, teď už mám vyděláno na půlku tý knihy" a nakonec "Tak, teď už můžu přestat, teď už na tu knihu mám!") A tu o Sydovi jsem četla taky z knihovny, mě se četla hrozně dobře a rychle, byla zajímavá, ale zatím jsem jí nikde v knihkupectví neviděla, abych si ji koupila. Byla vážně skvělá, zvlášť pro sydofila jako jsem já :) A na tu předposlední taky koukám v knihkupectví (zamilovaný, zoufalý a prosebný pohled někoho, kdo tam vlastně chodí jen kvůli ní a pak v kapse zlostně převrací těch dvacet korun, co má). Jednu dobu byla vystavená ve výloze - z jedné strany vedle ní kniha o Bobu Dylanovi a z druhé.........One Direction :P Naštěstí už dali tu výlohu do pořádku a Floydi jsou na té poličce sami.

4 A. A. | Web | 29. srpna 2013 v 23:32 | Reagovat

Pink Floyd jsou úžasní, zatím jsem měla příležitost číst jen jednu knížku, za stopade z antikvariátu.

5 Mlok Mlok | Web | 30. srpna 2013 v 15:29 | Reagovat

[3]: Jo to znám, věci na které si vyděláš sama vždycky chutnají o něco lépe :) Jinak s tou výlohou - tak nechutnou kombinaci jsem naštěstí ještě nikde neviděla, bohudík.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.