Krása matematiky

23. července 2013 v 22:58 | Mlok |  Matematika
Tenhle článek má za úkol osvětlit trochu jednu z mých dalších, dalo by se říct až posedlostí, totiž mojí lásku k matematice. Doufám, že jsem teď nevzbudila nějaké nečekané vlny odporu a nepochopení. Ze zkušenosti totiž vím, že tomu tak obvykle bývá. Ale matematika je mnohem víc než nenáviděný předmět ve škole, vzorečky a algebra. Patří k podstatě světa. Je to přenádherná věda, kreativní obor, místo pro snílky. Matematik, který se ji naučí milovat, je jako malíř. Tvoří vlastní umění, v nekonečné kráse matematiky je ukryto všechno.
Já samozřejmě nejsem schopná pochopit ani zlomeček zlomku toho, co bych chtěla. Ovšem to málo z matematiky a podobných věd stačí bohatě na to, aby mě to fascinovalo a udivovalo navěky. Už jednou jsem tady na blogu napsala článek o Möbiově pásce - takový malý zázrak topologie (odvětví matematiky zabývající se prostorem). Matematika může být hravá a zábavná, stačí jí dát šanci a odprostit se od zkostnatělých názorů založených na nadnůch školních hodinách.


Skvělým zdrojem je samozřejmě, jako obvykle, YouTube. Najde se tam spousta lidí, kteří matiku milují a věnují se jí naplno. To je místo, které poodkrývá mnohá krásná zákoutí matematiky tak, jak byste si je nikdy nepředstavili. Namátkou třeba tohle video na oslavu Pí, božského čísla vynášeného matematiky po celém světě do nebe:


Nebo tohle, totiž 9.999... důvodů proč .999... = 1


Rozhodla jsem se tady na blogu zřídit novou rubriku věnovanou právě krásám a záhadám matematiky, kam budu snad přidávat další články. Mám zálusk třeba na Hexaflexagony, Dokonalá tělesa a Prostor.
 


Komentáře

1 Fitli Fitli | Web | 15. listopadu 2013 v 15:28 | Reagovat

No tak za tuhle rubriku letíš do RSS čtečky, slint.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.