Elektrárna v Battersea

26. května 2013 v 18:02 | Mlok |  Pink Floyd
Slavná elektrárna na břehu Temže. Kdo by ji neznal, místo kde i prasata mohou létat! Chcete se o ní dozvědět trochu víc než to, že má čtyři komíny? Hah, tak to je dobře.Budova sestává ze dvou samostatných elektráren, z nichž každá má dva komíny. Tyto dvě stavby s identickým vzhledem byly později propojeny v jedinou, a tak vznikla budova, kterou známe a obdivujeme dnes (jó dva plus dva, takže čtyři komíny!). Byla postavena ve třicátých letech (Battersea A) a dostavěna v padesátých (Battersea B). Od otevření fungovala spalováním uhlí a zásobovala elektřinou především Londýn. 17 března roku 1975 ji zavřeli a od té doby je opuštěná a nevyužívaná (pokud nepočítáme několik pokusů o její přestavění, či její využívání ke krátkodobým akcím).

Elektrárna Battersea je zcela unikátní budova, která je ceněna pro původní zařízení hojné dekorace a unikátní architekturu, je označována jako špička technické architektury, je vystavěna ve stylu cihlové katedrály.A jen tak pro zajímavost, je to největší cihlová stavba v Evropě! Bohužel v současné době je na tom dost špatně, budova chátrá a není příliš spravována. Ale v současné době naštěstí figuruje na listině chráněných staveb, kde je oceněna jako Grade II* listed building. Budovy z tohoto seznamu nesmí být "demolovány, rozšiřovány ani jinak přestavoványbez speciálního svolení lokální plánovací autority" (což je obvykle aktuální vládní agentura). Takže sláva, snad jí nezboří!

Elektrárna si získala poměrně velkou popularitu, především díky obálce od alba Animals od našich zbožňovaných Pink Floyd (to je mimochodem i jediný důvod proč píšu tenhle článek... jinak bych o ní nikdy nic nevěděla, takže na tom asi něco bude.)

Pink Floyd: Animlas

Pink Floyd však nebyli jediní, kteří fascinování krásou té elektrárny ji využili pro své umělecké potřeby. V oblasti hudby je hned několik dalších kapel, které mají s Battersea něco společného:

Hawkwind: Quark Strangeness and Charm

Take That: The Flood

Dál se elektrárna Battersea objevila třeba ve snímku Help! od Beatles (1965) nebo ve videoklipu k písni Another Thing Comin od heavymetalové kapely Judas Priest (1982). Elektrárna taky figuruje v mnoha filmech a seriálech. Namátkou třeba můj oblíbený Sherlock, pak taky Doctor Who, Batman a další.

Sherlock: A Scandal In Belgravia


Battersea je vlastně název městské části Londýna, je to trochu mimo centrum, ale dá se tam dostat příměstským vlakem (nebo jak se to jmenuje v Londýně). Elektrárna trůní na jižním břehu Temže, což má taky svůj význam. Po řece se totiž do elektrárny dopravovalo uhlí.


No řekněte, nestálo by to za to, jednou se tam podívat? Londýn je vůbec plný stop po Pink Floyd a Battersea je jen jednou z nich (a co teprve Cambridge!). No, jestli jednou do Londýna pojedu, tak určitě elektrárnu navštívím!

Zdroje:
Informace použité v článku - Battersea Power Station London, Listed Building
 


Komentáře

1 Kitty234 Kitty234 | 30. května 2013 v 22:46 | Reagovat

Di s takovejma blbostma někam. Nikoho to nezajímá.

2 Michal Michal | E-mail | 31. července 2013 v 22:59 | Reagovat

Ahoj, náhodou jsem objevil tvůj blog a musím říct, že je parádní. Přímo mi mluví z duše. Taky chci vidět Battersea na vlastní oči, u toho poslouchat album Animals a nasát tu atmosféru, kterou to jistě přinese. Zítra je ve viničním altánu galerie Grebovka vernisáž Tomáše Kobolky, maluje opravdu nádherné obrazy: http://www.tomaskobolka.com/cz/obrazy.html ...výstava je do konce srpna, tak není kam spěchat. Moc díky za tenhle blog, máš dalšího čtenáře :)...BTW, měl bych pro Tebe zajímavý hudební tipy. SHINE ON!!!

3 Mlok Mlok | Web | 4. srpna 2013 v 22:59 | Reagovat

[2]: Ahoj, jsem ráda, že se ti blog líbí. Takový komentář je dar z nebe :) Jinak - sem s těmi hudebními tipy!

4 Michal Michal | E-mail | 4. srpna 2013 v 23:13 | Reagovat

Van der Graaf Generator, Genesis (ale jen alba do roku 1980 - Duke)Focus, Rush, Yes, King Crimson, The Future Kings of England,  Hypnos 69, Electric Moon, Eloy(Německo)...z českých/slovenských pak Jazz Q, Fermata a Dežo Ursiny. Kdybys chtěla vědět víc, napiš mi do mailu :)...Příjemný poslech

5 Mlok Mlok | Web | 5. srpna 2013 v 0:28 | Reagovat

[4]: No páni, díky. Ráda objevuju novou hudbu. Něco už znám ale spoustu jmen je pro mě novinka takže se do toho pustím, jen co bude čas.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.