DIY aneb Udělej si sám

2. března 2013 v 18:21 | Mlok |  Zbytky
K tomuto článku mě podnítila hlavně Houp, její článek o DIY a potom ještě SeaLemon, která dělá návody na YouTube.
DIY jistě všichni známe, kdo ne, ten ať googlí, nebo ať si přečte už odkazovaný článek, kde je vše pěkně vysvětleno.

Trochu jsem nad tím zapřemýšlela. DIY je bezesporu velmi pěkné a užitečné, ale popravdě - tohle už tu bylo. Kdo už si někdy něco sám nevyrobil, neopravil? Dřív se to dělalo běžně (tím myslím, častěji než dnes) a nikoho ani nenapadlo, dávat tomu nějaký název, protože to je přece normální!!

Ale co mě docela dostalo, je poslední video mé oblíbené vlogerky SeaLemonDIY. Dělá pěkné tutoriály na Youtube, hlavně o vázání vlastních knih a skicáků, což je něco, co mě zajímá a baví. Její videa jsou vážně dobře udělaná a s jejich pomocí už jsem si pár náčrtníků udělala. Jenže poslední video je fakt něco.

SeaLemon vysvětluje, co použít místo knihařské kostky, kterou vazači používají. Mám z toho pocit, že si o nás asi myslí, že jsme naprosto blbý. Posudďte sami:


Vážně je potřeba dělat video o tom, jak ohnout čtvrtku v půlce? Vážně je potřeba vysvětlovat, že namísto knihařské kostky lze použít lak na nehty, nůžky nebo skleničku? - Když už jsme u toho, to ji ani nenapadly nehty? Vážně jsme takoví blbci, že bysme sami nepřišli na to, jak ohnout papír a zostřit hranu???

Mám z toho videa pocit, že je to mermomocí DIY, ikdyž by na to přišel každý sám. V dnešní době se lidi prostě radši dívají na to, jak něco udělat, místo toho, aby si sedli a sami něco udělali. Zvládli by to i bez návodu a když už s návodem, tak by tohle video možná i těm hloupějším z nás k něčemu bylo...

DIY je fajn věc, pokud si chcete něco vyrobit, ale nevíte jak na to (třeba to vázání knih, atd.) nebo když někdo vymyslí něco nového a chce se svěřit se svým nápadem i ostatním. Ale DIY má podle mě jeden zásadní problém. Někdy až moc vysvětluje namísto toho, aby ponechalo prostor tvořivosti a nápadům. Protože to je ta pravá podstata a smysl vlastnoručního vyrábění!

No a na závěr ještě jeden Večerníček, na který jsem si při psaní článku vzpoměla. Vlkastně taky takové DIY, ne?

Bob a Bobek, Uvař si sám!

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.