Odvrácená strana Měsíce

15. února 2013 v 17:10 | Mlok |  Pink Floyd
"There is no dark side of the moon, really. Matter of fact there is all dark...‟

První kus, co jsem od Floydů slyšela. Ano, to je to album, které mi vzalo duši, protáhlo ji mlýnkem na maso, zalepilo do obálky a poslalo mi ji doporučenou poštou zpátky. To je to album, které ze mě udělalo tohle.

Pokud znáte, víte o čem mluvím. Pokud neznáte a jste ochotni podstoupit veškerá rizika, pustťe se do něj. Cena za ten ďábelský poslech je ale vysoká.The Dark Side Of The Moon je nejúspěšnějším albem skupiny Pink Floyd, prodalo se ho už přes 40 milionů kopií. Pojednává o šílenství a o všem, co z nás šílence dělá. Nemyslete si, že je to o mně.

Popíšu krátce skladby, které mě nejvíce zaujaly (takže všechny...ehm...):

První skladba, Speak To Me, je dokonalá prostě jenom tím, že existuje. Naprosto úžasný úvod do celého alba. maniacký smích a schizofrenické blábolení (jojo, tady se vzal ten citát, co je pod Bradovou hnátou v menu...)

Breathe In The Air je psychedelická balada. Když tohle slyším, mám pocit, že lítám.

On The Run je neskutečně povedená instrumentálka. Další ukázka toho, jak toho Floydi umějí říct tolik téměř beze slov. Opět okořeněné šíleným smíchem.

Time je o tom, jak nám ubíhá čas, jak se blížíme smrti. Text je protkán řadou mlžných metafor. Za zmínku stojí i tolik pro Floydy charakteristické vrstvení různých zvuků (dnes už zcela běžná věc, ale nezapomínejme, že album je z roku 1973), jaké je známé i u Linkin Park.

The Great Gig In The Sky. Máte strach ze smrti?

Money je ten typ skladby, u které mám ráno v tramvaji sto chtí vstát, začít tancovat a řvát "Money!!!" Chudáci Floydi, tohle si určitě nepřáli...

Us And Them - pacifisticky laděná skladba. Válečné téma je typické nejen pro Floydy (že by se i tady inspirovali Linkin Park?).

Any Colour You Like je opět instrumentálka. Pobavil mě název, který se váže k reklamnímu sloganu z minulého století na auto značky Ford, který hlásal: "Přejte si jakou barvu chcete, bude-li to černá."

Brain Demage - co k tomu říct? Ano, zničilo mi to mozek. Zažralo se mi to dovnitř, bloudí mi to v hlavě, mám z toho přeludy. Zničí vás to nenápadně, potichu a klidně. Než si to uvědomíte, bude pozdě.

Eclipse - píseň víc než dokonalá, zakončená slavným citátem, který jsem použila na začátku tohoto článku.

Já sama jsem za poslech Dark Side Of the Moon zaplatila doživotním poškozením mozku, narušením denního režimu, nespavostí, nočními můrami, maniackou závislostí a zešílením. Nicméně stálo to za to.

Samostatné články o některých skladbách z The Dark Side Of The Moon (budu postupně doplňovat):
 


Komentáře

1 Sunshine Sunshine | Web | 20. února 2013 v 16:42 | Reagovat

"Proč bych se měl bát smrti? Není k tomu žádný důvod. Stejně jednou všichni odejdeme..." :)
Plus jsem ráda, že nejsem jediná, kdo se musí při "Money" krotit (na veřejnosti samozřejmě, doma to pustím naplno a téměř mlátím hlavouo zem) :D A asi je to trochu morbidní, ale chci aby mi Brain Damage a Eclipse (nebo aspoň Eclipse) hrálo na pohřbu :-) Sice nemůžu říct, že by Dark side bylo moje nejoblíbenější album od Floydů, ale je úžasný...stejně jako všechny ostatní :)

2 Mlok Mlok | Web | 20. února 2013 v 19:16 | Reagovat

[1]: Zajímavé... zrovna před pár hodinama jsem někde četla "30 day PF challenge" (mimochodem, nejspíš to zkusím :-)) a jedna otázka byla, jakou píseň od Floydů bych si nechala hrát na pohřbu.. U mě by to nejspíš byl The Trial. Ta skladba je neskutečná..!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.