Jak jsem se stala duchem ve stroji

15. února 2013 v 16:15 | Rory |  Linkin Park
Linkin Park. Kapela, která mě vtáhla do víru rocku, provedla mě za ručičku prvními roky mé poznávací hudební cesty. Víte, už jen proto k nim budu mít vždycky hrozně silný vztah - protože oni byli první. Na to se nezapomíná. Jak se hudební vkus mění, kapely odchází a přichází, někdy se ke mně vrací, pak zase mizí. Ale Linkin Park, oni jsou prostě se mnou. Nemyslím si, že ještě někdy z mojí hlavy a paměti vymizí. Mám k nim až moc silné pouto.

A právě proto - kolik už jsme toho spolu prošli - právě proto je tak miluju.
Oni budou vždycky moje kapela.


Co se týče jejich hudby; rychlý průlet historií - Linkin Park začínali okolo roku 1996, jejich první deska z roku 2000, Hybrid Theory, sklidila obrovský komerční úspěch a popularitu, s tímto debutem LP dosáhli výšin, do kterých už se jim pravděpodobně nikdy nepodaří vrátit. Hybrid Theory je čistě nu-metalová deska (tedy metal kombinovyný s prvky elektroniky a hip hopu), ovšem nese zvláštní charakteristický styl Linkin Park. LP pokračovali deskou Meteora, která by se dala popsat jako mladší sestřička Hybrid Theory - zkrátka na této desce se zásadně neposunuli, jen vybrousili svůj styl z předchozí desky k dokonalosti. Přichází čtyřletá pauza (s několika vedlejšími projekty) a po ní v roce 2007 průlomové album Minutes to Midnight - album, na kterém LP ukázali snahu hudebně se vyvíjet a zbavit se nálepky nu-metal, kterou nechtěně získali přilepenou až moc silně. Minutes to Midnight je album více rockové, hiphop ustupuje do pozadí, nahrazují ho až popové melodie a aranžmá. Minutes to Midnight sice nenaznačilo cestu budoucího vývoje kapely, ale jasně ukázalo, že Linkin Park se chtějí měnit.
A na albu A Thousand Suns je toto potvrzené. Album natolik rozporuplné a složité, velmi experimentální a podivné (dokonce tak moc, že jsem mu věnovala dvojdílný seriál zde na blogu - čtěte zde: Láskyplné vyznání tisíci sluncí). Po této zvláštní odbočce od stylu se dá říci, že Linkin Park se naprosto odprostili od jejich předchozího stylu, hudebně dospěli. Ovšem páté album, Living Things tyto snahy, alespoň podle mého názoru, částěčně pohřbilo. Jedná se o album velmi dobré, ovšem svými kvalitami se předchozím počinům nemůže rovnat - album, které se vrací více ke kořenům, velmi populárním způsobem nám nabízí kompaktní Linkin Park, jak se dají za svou téměř dvacetiletou cestu popsat. Zkrátka jako byste si koupili nějakou otřesnou kompilaci napříč jejich tvorbou, až na to, že zde jde o nový materiál. Z mého pohledu je to hrozná škoda, že se odklonili od jejich snahy experimentovat. Nyní čekáme na šesté slbum, The Hunting Party, které má být "rock, tak jak již dnes neexistuje" - něco více kytrového a tvrdého.

Obdivuju je za to, jací jsou. Přestože patří k nejslavnějším kapelám světa, Linkin Park sláva nikdy nestoupla do hlavy, což je u hudebníků dost obvyklý jev. Jsou pořád upřímní, milí, respektují své fanoušky, přestože jich jsou milióny a milióny po celém světě, se jim věnují (pořádají například Meet & Greet, různé soutěže, programy, fanklub LPU...). Linkin Park také založili dobročinnou organizaci Music for Relief, podílí se na mnoha programech podporujících rozvojové země či země postižené katastrofami. Už od začátku jejich kariéry platí, že z každé vstupenky, která se prodá na jejich koncert, jde přesně 1 USD na Music for Relief, což je poměrně obdivuhodné vzhledem k tomu, kolik vstupenek už asi prodali.

V mnoha věcech jsou pro mě inspirací. Chester tím, jak se vypořádal se svým krutým osudem. A pak hlavně Mike, protože on dělá věci poctivě, do své hudby vkládá srdce, energii, život. Jejich hudba nemusí být ta nejúžasnější a nejumělečtější, pro mě ale bude vždycky neskutečně důležitá. Vyzařuje z ní pro mě totiž něco neskutečně silného, čemu ani po těch letech ještě pořádně nerozumím.

"We became ghosts in the machine‟ - Joe Hahn

(Původní článek z 15.2.2013 byl kompletně nahrazen 15.5.2014, původní článek je archivován zde.)

Související články:
Čtyři perly - čtyři skoro zapomenuté písně Linkin Park
Recharged vs Reliving Things - srovnání remixových alb Living Things
Guilty, guilty, guilty - pocity z nového singlu Guilty All The Same
Dokud to nezmizí - pocity z nového singlu Until It's Gone
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.